5 porad jak przetrwać w lesie - gdy się zgubisz‍Podczas wędrówek lub biwakowania jest tak wiele różnych rzeczy, które mogą pójść źle. Możesz się zgubić, złamać nogę, mieć atak paniki lub wpaść w wąwóz. To nigdy nie jest przyjemne doświadczenie zgubić się w lesie - zwłaszcza jeśli nie jesteś przygotowany do tego. Przyjrzyjmy się 5 wskazówkom, które pomogą Ci przetrwać w lesie, gdy się zgubisz. Zgubienie się w dziczy jest przerażającym doświadczeniem. Jeśli znajdziesz się wędrując bez celu przez gęste podszycie, nie mając pojęcia, gdzie jesteś lub gdzie iść dalej, twoim pierwszym instynktem będzie prawdopodobnie panika i bieganie jeszcze dalej w lesie, aż nie zobaczysz już żadnych oznak ludzkiego życia wokół ciebie. Ale zachowanie spokoju i opanowania robi różnicę w takich sytuacjach.

Zapisuj jak długo już błądzisz

Jeśli masz przy sobie zegarek, nie zapomnij zaznaczyć godziny i śledzić, jak długo się zgubiłeś. Może to być niezwykle pomocne, jeśli zgubiłeś się z innymi ludźmi. Jeśli jesteście rozdzieleni, ustalcie czas i miejsce spotkania. Upewnij się, że każdy ma sposób na śledzenie czasu w przypadku, gdy jego zegarki przestaną działać. Jeśli masz przy sobie telefon, możesz użyć czasu na nim, aby zaznaczyć czas.

  • Jeśli nie, możesz użyć słońca, aby oznaczyć czas. Słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie. Jeśli wiesz, jaki czas jest teraz, możesz określić, w którą stronę jest wschód i zachód.
  • To pomoże Ci określić, jaki czas będzie, gdy słońce wschodzi i zachodzi. Dobrym pomysłem jest również zaznaczenie czasu, kiedy zaczynasz wędrówkę.
  • Pomoże Ci to śledzić, jak długo zajmie Ci dotarcie do celu. Jeśli wędrujesz z kimś, możesz zaznaczyć czas razem i pomóc swojemu partnerowi śledzić czas też.

Nie chodź bez celu

Zrób schronienie i pozostań w jednym miejscu, dopóki nie przybędzie pomoc. Jeśli jesteś w grupie, daj znać swoim towarzyszom, że zostajesz na miejscu. Daj znać o swojej obecności krzycząc, gwiżdżąc lub brzęcząc. Świeć latarką, gdy robi się ciemno. Jeśli masz przy sobie radio, użyj go, aby poinformować ludzi, gdzie jesteś. Powiadom swoich przyjaciół i rodzinę, że się zgubiłeś. Niech wiedzą, gdzie jesteś i która jest teraz godzina. Niech wiedzą, gdzie jesteś w różnych porach dnia. Dzięki temu będą wiedzieli, gdzie Cię szukać. Jeśli masz przy sobie urządzenie GPS, pamiętaj, aby poinformować o tym swoich przyjaciół i rodzinę. Niech wiedzą, jak korzystać z urządzenia i jak znaleźć Twoją lokalizację. Poinformuj ich o wszelkich zagrożeniach w okolicy, w której się znajdujesz. Dzięki temu Twoi przyjaciele i rodzina będą wiedzieli, jakich miejsc należy unikać.