Pielęgnacja włosów powinna być dopasowana do ich rodzaju i kondycji. Coraz częściej można usłyszeć o odżywkach emolientowych. Co kryje się za tym pojęciem? Sprawdź i zatroszcz się o piękny wygląd włosów.
Co to są emolienty?
„Świadoma pielęgnacja włosów” to popularny termin wylansowany przez włosomaniaczki. Znane blogerki oraz eksperci branży fryzjerskiej zauważyli, że idealna kondycja pasm zależy w dużej mierze od proporcji składników odżywczych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Jest to tzw. równowaga PEH (skrót od protein, emolientów i humekantów). Ich stężenie i rodzaj powinny zaś odpowiadać potrzebom włosów.
Proteiny to białka, czyli związki składające się z aminokwasów. Humekanty to z kolei substancje nawilżające. Czym w takim razie są emolienty? Określa się w ten sposób składniki o działaniu natłuszczającym i zmiękczającym (emolliere z łaciny oznacza „zmiękczać”). Ich zadaniem jest odżywienie oraz dociążenie pasm.
Jak działa odżywka emolientowa?
Co robi odżywka emolientowa? Kosmetyki z emolientami pokrywają włosy ochronną powłoką. Dzięki temu łatwiej o ich ujarzmienie, co przekłada się na gładką, idealnie wystylizowaną fryzurę. Emolienty zabezpieczają też włosy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Stanowią naturalną barierę przed promieniowaniem UV, wiatrem, deszczem, wysokimi temperaturami oraz zanieczyszczeniami.
W przypadku odżywki emolientowej istotne jest też wzmocnienie struktury włosa. Wartościowe składniki zabezpieczają kosmyki przed uszkodzeniami. Dzięki temu przestają się kruszyć oraz stają się gęstsze.
Jak rozpoznać odżywkę emolientową?
Jeśli chcesz się przekonać, czy odżywka, którą zamierzasz kupić, zawiera emolienty, przeczytaj jej skład. Charakterystyczne, emolientowe składniki to przede wszystkim:
● oleje roślinne (np. kokosowy lub jojoba),
● masła roślinne (np. masło shea lub kakaowe),
● parafina,
● silikony,
● woski,
● lanolina.
Im wyższa ich pozycja w składzie, tym większa zawartość emolientów. Częste dodatki do odżywek emolientowych to także substancje nawilżające i nabłyszczające, takie jak proteiny jedwabiu, keratyna lub pantenol.
Kiedy należy stosować odżywkę emolientową?
Jeśli chcesz cieszyć się gładkimi i mocnymi włosami, doskonałym wyborem będzie odżywka emolientowa. Na jakie włosy warto więc jej używać? Najważniejsze zalecenia to przede wszystkim:
● suche i szorstkie włosy – emolienty dodadzą im blasku i przywrócą gładkość,
● pasma poddawane zabiegom chemicznym – odżywka emolientowa wzmocni ich strukturę oraz zabezpieczy przed uszkodzeniami powodowanymi przez koloryzację lub prostowanie,
● kręcone lub falowane kosmyki – zazwyczaj są bardziej podatne na przesuszenie i puszenie, emolienty zdyscyplinują je i nawilżą,
● ekstremalne warunki pogodowe – dzięki odżywce emolientowej będą miały mniejszy wpływ na włosy.
Regularne stosowanie odżywki emolientowej może przynieść wiele korzyści dla pasm. Powinny używać jej w takim razie osoby o każdym typie włosów. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość emolientów mogłaby obciążać kosmyki i powodować ich nadmierne przetłuszczanie.
Jak używać odżywki emolientowej?
Stosowanie odżywki emolientowej jest bardzo proste. Wybrany produkt należy nałożyć na świeżo umyte, odsączone z nadmiaru wilgoci pasma (wyłącznie na włosy, z pominięciem skóry głowy). Kosmetyk wystarczy zostawić na kosmykach przez kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą. Na koniec możesz przystąpić do suszenia i stylizacji.
Kompleksowa pielęgnacja dla pięknych włosów
Na co jest odżywka emolientowa? Kosmetyk wzmocni pasma oraz ochroni je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Pamiętaj jednak, że kompleksowa pielęgnacja wymaga dostarczania różnych składników odżywczych. Najlepiej więc wybierać odżywki dbające o równowagę PEH. Dokładnie takie produkty znajdziesz w ofercie Avon. Odżywki Advance Techniques są dedykowane określonym potrzebom włosów (np. odżywka „Połysk”, „Odżywianie” lub „Nawilżanie”). Dopasowanie produktu do rodzaju pasm jest dzięki temu znacznie łatwiejsze. Ciesz się piękną, lśniącą fryzurą!
- Zewnętrzny materiał partnerski