Papugi jako zwierzęta domowe

Papugi to rodzaj ptaków, które można trzymać jako zwierzęta domowe. Są one podzielone na dwie grupy: nimfy i ary. Nimfy są mniejsze niż ary i mają znacznie krótszą żywotność. Z drugiej strony ary żyją przez dziesięciolecia i mogą urosnąć do bardzo dużych rozmiarów. Hodowcy nimf hodują papugi od wielu stuleci, ponieważ są na tyle małe, że można je nosić przy sobie. Pierwotnie hodowano je jako zwierzęta domowe dla żeglarzy, ale teraz istnieje na nie ogromny rynek wśród właścicieli zwierząt domowych.

Idealny ptak domowy?

Papugi to jedne z najpopularniejszych ptaków domowych na świecie. Istnieje ponad 300 gatunków papug, z których 150 występuje na wolności, a 150 jest udomowionych. Słowo „papuga” pochodzi od łacińskiego słowa „parrochia”, co oznacza „pąkle”. Słowo to zostało po raz pierwszy użyte do opisania grupy ptaków, które zostały znalezione wiszące na drzewach w Indiach i od tego wywodzi się ich nazwa. Papuga to wdzięczne zwierze, które odwzajemni nam się miłością jesli będziemy o nią dbali. Ma jednak bardzo duże wymagania i źle traktowana może nawet stracić wszystkie pióra. Biorąc tego ptaka pod swój dach musimy pamiętać, że ma ona bardzo duże zapotrzebowanie na zabawę, a to będzie wymagało dużo naszego czasu. Łatwym rozwiązaniem tego problemu jest zakup dwóch papug. Minusem tego rozwiązania jest fakt, ze nie nawiążemy z nimi takiej relacji jak z jedną papugą, zajmą się po prostu sobą.

Jak dbać o papugę w domu

Opieka nad papugą w domu nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Przy odpowiedniej wiedzy i odrobinie wysiłku możesz zapewnić swojej papudze zdrowe, szczęśliwe życie. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustawienie klatki. Będzie to dom dla ptaka przez wiele lat, dlatego ważne jest, aby wybierać mądrze. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów klatek i wybór, który będzie dla Ciebie najlepszy, może być trudny. Twój wybór powinien zależeć od tego, co planujesz zrobić ze swoją papugą - czy chcesz, aby swobodnie latała w Twoim domu, czy po prostu została w jej klatce, czy masz w domu inne zwierzęta lub dzieci itp. Ważne jest również, aby klatka miała wystarczająco dużo miejsca, aby twoja papuga mogła się poruszać i rozprostować skrzydła. Jeśli chcesz wypuszczać swoją papugę z klatki, pamiętaj o zabezpieczeniu okien. Ptak zwiedzając mieszkanie może odkryć uchylone okno i przez nie wylecieć, a jako hodowany w niewoli nie będzie potrafił wrócić. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego pupila jest bardzo ważne! Papuga nie będzie umiała sama zdobyć pożywienia i może paść ofiarą dzikich zwierząt.