Usuwanie żeber: prawda i mityNiektórzy ludzie mają błędne przekonanie, że usuwanie żeber jest formą chirurgii plastycznej. Ale usunięcie żeber to zabieg, który ma pomóc w problemach z oddychaniem. Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednej lub więcej chrząstek żebrowych z klatki piersiowej, zwany także chirurgią klatki piersiowej. Celem tej operacji może być korekta nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa lub korekta innego zaburzenia w obrębie klatki piersiowej (np. rozedma płuc).

Jak może wyglądać zabieg

Chirurgia żeber to zabieg chirurgiczny, który można wykonać na klatce piersiowej w celu skorygowania nieprawidłowości w klatce piersiowej. Chirurgia żeber, znana również jako torakoplastyka, dotyczy wielu schorzeń, w tym klatki piersiowej lejkowatej i klatki piersiowej carinatum. Ta procedura wykorzystuje specjalistyczny sprzęt i techniki w celu osiągnięcia pożądanego rezultatu. Operacja usunięcia żeber jest zabiegiem bardzo ryzykownym i nie jest zalecana dla wszystkich. Zagrożenia związane z usunięciem żeber to:

  • Zakrzepy krwi w płucach

  • Zapalenie płuc

  • Złamanie jednego z kręgów kręgosłupa

  • Zakażenie lub śmierć

Ważne jest, aby przygotować żebra przed zabiegiem, aby czuć się bezpiecznie i pewnie podczas zabiegu. Należy najpierw skonsultować się z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg i zapytać go, co zaleca przed zabiegiem. Mogą zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych lub ograniczenie spożycia niektórych pokarmów przed operacją. Mogą również zalecić rzucenie palenia, picie alkoholu lub przyjmowanie niektórych leków, aby przyspieszyć powrót organizmu do zdrowia po zabiegu. Istnieją dwa rodzaje chrząstek żebrowych. Fałszywa chrząstka żebrowa jako jedyna nie jest bezpośrednio przyczepiona do mostka. Znajduje się na najniższych żebrach i służy jako punkt mocowania tych żeber do mięśni międzyżebrowych. Chrząstka żebrowa to mała, smukła kość, która łączy żebro z mostkiem. Po obu stronach klatki piersiowej znajduje się 12 par chrząstek żebrowych. Przyczepiają się do czubków żeber i do kostnego występu zwanego „guzkiem żebrowym” po obu stronach mostka.

Następstwa operacji usunięcia żeber

Usunięcie żeber to zabieg chirurgiczny, który odbywa się w obszarze klatki piersiowej lub górnej części klatki piersiowej. Odbywa się w leczeniu różnych chorób, takich jak gruźlica płuc, ropniak i rak płuc. Najczęstszym bólem pooperacyjnym po usunięciu żeber jest ból w klatce piersiowej. Ból ten można leczyć lekami przeciwbólowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Pacjent powinien również unikać schylania się do przodu i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez co najmniej sześć tygodni po zabiegu.