Toksyczna miłość matkiNawet najbardziej idealne matki mają swoje niedoskonałe chwile. To, co sprawia, że są tak kochane, to fakt, że są prawdziwe, a nie są fikcyjnymi postaciami z bajek. Macierzyństwo jest trudne i czasami ta presja dopada nawet najsilniejsze kobiety. W tym artykule skupimy się na toksycznej miłości ze strony matki i na tym, jak wpływa ona na nas jako dorosłych. Chodzi o to, by zrozumieć, dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej, i dlaczego ważne jest, by ustalić z rodzicami granice, zanim będzie za późno. Jako dorośli powinniśmy być w stanie lepiej rozumieć własne uczucia i działania niż w dzieciństwie. Jednak niektórym z nas nadal trudno jest radzić sobie z pewnymi osobami w naszym życiu ze względu na doświadczenia z przeszłości. Jeśli czujesz, że pod toksyczną miłością twojej matki czai się coś bardziej złowrogiego, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak lepiej sobie z nią radzić.

Jak toksyczna miłość wpływa na dorosłych?

Zrozumiałe jest, że można czuć się zranionym lub rozgniewanym z powodu obraźliwego lub toksycznego zachowania rodzica. Jednak często wynika to z poczucia krzywdy, z którą nie poradziliśmy sobie w odpowiedni sposób. Jeśli ktoś ma nierozwiązane problemy z matką, mogą się one ujawnić, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Może to przybrać formę niepokoju, stresu lub koszmarów.

  • Jeśli nie radzimy sobie z takimi problemami, mogą się one w nas nawarstwiać i na dłuższą metę negatywnie na nas wpływać.

  • Jednym z głównych problemów związanych z toksyczną miłością jest to, że sprawia ona wrażenie miłości.

Każda forma znęcania się może sprawiać wrażenie miłości, gdy ma miejsce. Z toksyczną miłością trudniej jest sobie poradzić, ponieważ wydaje się ona miłością - przynajmniej na początku. Aby poradzić sobie z toksyczną miłością, trzeba ją najpierw zrozumieć. Ważne jest, by zauważyć, kiedy w pewnych sytuacjach czujemy się zestresowani lub niespokojni, i spróbować rozpoznać tego źródło. Może to być trudne, bo nie zawsze wiadomo, co jest przyczyną problemu. W takim przypadku można spróbować pisać pamiętnik o tym, jak się czujemy, aby lepiej zrozumieć siebie.

Dlaczego tak trudno jest ustalić granice?

Wyznaczanie granic to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić w toksycznym związku. Ustalenie granic może być trudne, jeśli nie wiesz, czym one są lub nie wiesz, jak to zrobić. Kiedy lepiej zrozumiesz, jak wygląda stawianie granic, możesz poczuć się bardziej upoważniony do tego. Jednym z najbardziej pomocnych sposobów wyznaczania granic jest powiedzenie: "Tego właśnie potrzebuję", a następnie poinformowanie danej osoby, co to jest. Na przykład: "Mamo, naprawdę chcę cię częściej odwiedzać, ale nie chcę spędzać z tobą każdego weekendu. Chcę mieć możliwość przychodzenia i wychodzenia, kiedy mi się podoba". To może być zbyt wiele, by prosić o to kogoś, kto być może chce od ciebie więcej, ale to świetny początek.