Logopeda dla dzieciZaburzenia mowy u dzieci, to częsta przypadłość, która jest dla rodziców bardzo stresująca. Wczesne wykrycie problemu i regularna współpraca ze specjalistą powalają jednak w wielu przypadkach szybko pozbyć się problemu, przynosząc spokój opiekunom i zapewniając małemu człowiekowi możliwość rozwoju bez niepotrzebnych przykrości. Kiedy jednak właściwie warto udać się z dzieckiem do logopedy i jak nie przegapić niepokojących sygnałów?

Dlaczego warto umówić się z dzieckiem do logopedy?

Rozwój mowy jest niezwykle ważnym aspektem życia każdego człowieka. Nierzadko już dwuletnie maluchy świetnie posługują się ojczystym językiem, ułatwiający tym samym komunikację z rodzicem oraz otoczeniem. Zaburzenia mowy często sprawiają, że maluszek, nawet wtedy, kiedy dorasta mówi niewyraźnie, a to stwarza nie tylko problemy w szkole, ale także często bywa powodem docinków ze strony kolegów, a w efekcie prowadzi do niskiej samooceny. Wizyta w gabinecie logopedy jest więc doskonałym pomysłem i zdecydowanie może poprawić jakość życia dziecka. Warto zatem udać się na konsultację, kiedy coś nie daje nam spokoju i przekonać się, że często lepiej zapytać o zdanie specjalistę, niż dręczyć się niepewnością i skazywać swoje dziecko na życie w ciągłym stresie.

Kiedy umówić się na wizytę do logopedy?

Na wizytę do specjalisty warto wybrać się już nawet z dwulatkiem, jeżeli mamy wrażenie, że mówi on znacznie mniej, niż jego rówieśnicy. Inne niepokojące sygnały, które warto dać do oceny logopedzie to:

  • Brak mowy u trzylatka. Kiedy mimo ukończenia trzeciego roku życia dziecko nie potrafi złożyć prostego zdania jest to czas, aby odwiedzić logopedę. 
  • Nawykowe mówienie przez nos, mówienie niewyraźne, seplenienie. Mimo tego, że małe dzieci mają prawo nie wymawiać trudnych głosek, warto posłuchać swojej intuicji i kiedy mamy pewne wątpliwości po prostu przejść się na krótką konsultację.
  • Problemy z budową narządów mowy.
  • Wątpliwości co do tego, czy maluszek na pewno dobrze słyszy.

Gdzie znaleźć dobrego specjalistę?

Dobry logopeda dziecięcy to przede wszystkim osoba, która będzie miała do nich odpowiednie podejście. Cierpliwa, przyjaźnie nastawiona i kreatywna. Niezwykle ważne jest to, aby malec chętnie się uczył i przychodził na terapię, a dzięki temu miał także większą motywację do ćwiczeń. Rodzice dzieci, które borykają się z wadami wymowy znajdą taką właśnie pomoc na stronie https://logopeda.katowice.pl/ . Nie bez znaczenia jest również doświadczenie oraz chęć aktualizowania swojej wiedzy, dzięki temu każda mama i tata mogą mieć pewność, że ich pociecha będzie w jak najlepszych rękach.

Jak wygląda terapia z logopedą?

Na początek należy umówić się na konsultację, podczas której logopeda oceni, czy rzeczywiście mamy do czynienia z problemem, który wymagać będzie ćwiczeń. To doskonała okazja na to, aby także rodzice uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz mieli możliwość podjęcia decyzji, czy to właśnie temu specjaliście powierzą swoje dziecko. Kolejnym krokiem jest postawienie diagnozy i ustalenie warunków oraz terminów terapii. 

Niewyraźna mowa lub jej całkowity brak u dziecka, nie powinny być powodem do wstydu. Warto uświadomić sobie, że nie na wszystko mamy wpływ i często, mimo szczerych chęci nie poradzimy sobie bez pomocy specjalisty. Nie należy czekać aż problem z mową sam ustanie lub też dziecko z niego "wyrośnie", gdyż to może prowadzić chociażby do zaostrzenia się wady lub wypracowania innych złych nawyków u malucha. Wizyta u logopedy i podjęcie terapii to szansa na to, że dziecko w ogóle nie odczuje przykrych konsekwencji problemu, jaki mu się przytrafił. Czy można zrobić dla niego coś lepszego, niż zaoferowanie pomocy kogoś, kto z prawdziwą pasją i sercem postara się sprawić, aby nie miało ono problemów z komunikacją?