Fascynujące fakty o FidżiFidżi to piękny wyspiarski kraj na południowym Pacyfiku, który jest znany z oszałamiających plaż i krystalicznie czystej wody. Jest to również dom dla żywej kultury i ludzi, którzy są niesamowicie gościnni dla odwiedzających. Oto kilka fascynujących faktów o Fidżi, których prawdopodobnie nie znałeś!

Waluta i język Fidżi

Oficjalną walutą Fidżi jest dolar fidżyjski, który jest w obiegu od 1969 roku. 1 Dolar Fidżi to w przeliczeniu 1,99 Złoty. Mieszkańcy Fidżi są znani jako Fidżyjczycy. Populacja Fidżi jest zróżnicowaną mieszanką rdzennych Fidżi, Indo-Fidżi (ludzi pochodzenia indyjskiego) i innych grup etnicznych. Językami urzędowymi na Fidżi są angielski, fidżyjski i hindi, a kraj ma bogate dziedzictwo kulturowe, w którym mieszają się wpływy rdzennych mieszkańców Fidżi, Indii, Europy i Chin. Fidżyjczycy są znani ze swojej ciepłej i przyjaznej natury, a kraj jest popularnym miejscem dla turystów ze względu na piękne plaże, rafy koralowe i przyjaznych ludzi.

Wyspy Fidżi i klimat

Wyspy Fidżi położone są na południowym Pacyfiku, na wschód od Australii i Nowej Zelandii. Kraj składa się z ponad 300 małych wysp, z których około 100 jest zamieszkanych. Główne wyspy Fidżi to Viti Levu i Vanua Levu, na których mieszka większość ludności. Na Fidżi panuje klimat tropikalny o wysokiej wilgotności, a temperatury wahają się od średnio 26°C do 31°C przez cały rok. Na Fidżi występuje pora mokra i pora sucha. Pora mokra trwa od listopada do kwietnia, a pora sucha od maja do października. Podczas pory mokrej w kraju występują obfite opady deszczu, natomiast pora sucha charakteryzuje się słonecznymi i suchymi warunkami. Temperatura i wilgotność są stosunkowo stałe przez cały rok, ale pora sucha jest ogólnie przyjemniejsza ze względu na niższą wilgotność.

Powody, dla których warto odwiedzić Fidżi

Fidżi jest idealnym miejscem dla każdego, niezależnie czy szukasz relaksu czy przygody. Popularne miejsca plażowe obejmują Natadola Beach na głównej wyspie Viti Levu i wyspę Yasawa w północno-zachodniej części kraju. Jest tu mnóstwo zajęć takich jak snorkeling, wędrówki, surfing, wędkarstwo, kajakarstwo i wiele innych. Możesz również wziąć udział w doświadczeniach kulturowych, takich jak tradycyjne występy śpiewu i tańca lub odwiedzić zabytki, takie jak Kula Eco Park lub Sigatoka Sand Dunes National Park.Oprócz tych wszystkich niesamowitych atrakcji, będziesz mógł również cieszyć się pyszną lokalną kuchnią, taką jak kokoda (danie z surowej ryby) lub palusami (danie z liści taro).Na koniec warto zauważyć, że na Fidżi ludzie nie noszą zbyt często butów, więc bądźcie przygotowani na chodzenie boso! Fidżi jest domem dla wielu rodzimych zwierząt i roślin, w tym żółwi morskich, egzotycznych ptaków i rzadkich orchidei. Istnieje również wiele parków narodowych i rezerwatów przyrody, które można odkryć, takich jak rezerwat leśny Colo-i-Suva i Sabeto Hot Springs and Mud Pool.

Ludzie na Fidżi i kultura

Ludność Fidżi to około 890 tysięcy osób, które pochodzą z różnych środowisk etnicznych, w tym rdzennych mieszkańców Fidżi (54%), Indochińczyków (37%), Europejczyków (6%) i innych (3%). Główną religią jest chrześcijaństwo, ale na wyspach żyją również społeczności wyznające hinduizm i islam. Ludzie prowadzą tu luźny styl życia, skoncentrowany na życiu rodzinnym i działalności społecznej, takiej jak tradycyjne śpiewy i tańce podczas wiejskich uroczystości lub festiwali. Silne poczucie wspólnoty pomaga utrzymać niskie wskaźniki przestępczości w całym kraju, co sprawia, że jest to bezpieczne miejsce do podróżowania z rodziną.

Ciekawostki o Fidżi

Fidżi jest znane jako "stolica koralowa świata" ze względu na piękne rafy koralowe i życie morskie. Flaga Fidżi jest niebieska, z Union Jack w lewym górnym rogu i tarczą z białymi i żółtymi pionowymi pasami po prawej stronie. Kolor niebieski symbolizuje Ocean Spokojny i położenie kraju na Południowym Pacyfiku, Union Jack reprezentuje historię kraju jako kolonii brytyjskiej, a tarcza reprezentuje rdzennych mieszkańców kraju i ich kulturę. Fidżi słynie z pysznego i orzeźwiającego napoju, kava, który jest wytwarzany z korzenia rośliny kava. Kava jest tradycyjnie spożywana podczas ceremonii, podczas której miesza się ją z wodą i dzieli z przyjaciółmi i gośćmi na znak gościnności. Fidżi jest domem dla fidżyjskiego legwana grzebieniastego, gatunku legwana, który występuje tylko na Fidżi. Legwan jest zagrożony i jest chroniony przez prawo. Stolicą Fidżi jest Suva, która znajduje się na wyspie Viti Levu. Suva jest największym miastem na Fidżi i jest domem dla wielu historycznych i kulturalnych atrakcji, w tym Rynku Miejskiego, Biblioteki Miejskiej Suva i Ogrodów Botanicznych Suva.

Wnioski

Fidżi to piękny wyspiarski kraj na Południowym Pacyfiku znany z oszałamiających plaż i krystalicznie czystych wód, jak również z żywej kultury i przyjaznych ludzi. Ze swoim tropikalnym klimatem i mnóstwem zajęć do wyboru - każdy znajdzie tam coś dla siebie!