Jak zostać cyfrowym nomadą: Poradnik dla bezrobotnych i niespełnionychCyfrowi nomadzi to ludzie, którzy wykorzystują technologię i możliwości pracy zdalnej, aby żyć i pracować gdziekolwiek chcą. Choć nie jest to dość wymagający styl życia, może być niezwykle satysfakcjonujący. Rezygnacja ze stałej pracy, wymazanie przyjaciół, rodziny i współlokatorów z książki adresowej oraz spędzanie całego czasu na lotniskach i w hostelach nie jest dla każdego. Ale z odpowiednim przygotowaniem możesz stać się udanym cyfrowym nomadem z minimalnym stresem. Praca w domu lub przestrzeniach co-workingowych w różnych miastach raz na jakiś czas jest świetna, aby utrzymać koncentrację na ważnych projektach lub zaoszczędzić pieniądze na kosztach dojazdu, ale jeśli rozważasz zostanie pełnoetatowym cyfrowym koczownikiem, jest kilka istotnych rzeczy, które musisz najpierw rozważyć.

Zdecyduj, co jest dla ciebie najważniejsze

Czy szukasz zmiany scenerii, czy zmiany kariery? Czy chcesz podróżować po świecie i poznawać nowych przyjaciół, czy po prostu uciec od swojego okropnego szefa? Czy jesteś skłonny do poświęceń w swoich związkach, finansach i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym? Niezależnie od tego, jaki styl życia lub motywację zdecydujesz się realizować, upewnij się, że jest to coś, czego naprawdę chcesz. Bycie cyfrowym nomadem nie jest dla każdego, a szukanie zmiany scenerii lub zarabianie więcej pieniędzy nie jest samo w sobie ważnym powodem.

Sieć, sieć i sieć

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do stylu życia cyfrowego nomada, jest rozpoczęcie sieciowania. Coraz więcej osób pracuje zdalnie, a istnieje mnóstwo społeczności pracy zdalnej, w których możesz połączyć się z potencjalnymi pracodawcami, współpracownikami i partnerami. Istnieje również wiele wirtualnych miejsc, w których możesz spotkać innych cyfrowych nomadów i ludzi, którzy mają takie same cele stylu życia jak ty. NomadList, forum cyfrowych nomadów i kilka innych platform mediów społecznościowych to świetne miejsca do rozpoczęcia.

Znajdź najlepsze przestrzenie co-workingowe

Kiedy będziesz gotowy, aby rozpocząć pracę zdalną, będziesz chciał znaleźć najlepsze przestrzenie co-workingowe na całym świecie. Są to kawiarnie, biura, a nawet wspólne domy, w których przedsiębiorcy i pracownicy zdalni są mile widziani, aby pracować przez kilka godzin lub dzień na raz. Wiele z nich oferuje opcje członkostwa lub karnetu dziennego. W wielu miejscach na świecie przestrzenie co-workingowe stały się ważnym elementem układanki produktywności, a także świetnym miejscem do poznania podobnie myślących profesjonalistów. Niektóre z najlepszych przestrzeni co-workingowych na świecie znajdują się w takich miejscach jak Paryż, Berlin, Nowy Jork i San Francisco. Możesz szukać przestrzeni co-workingowych na NomadList.

Zdecyduj o swoich celach podróży

Zanim zdecydujesz się na swoje cele podróży, będziesz chciał najpierw zrobić trochę badań na temat najlepszych miejsc do podróżowania jako cyfrowy nomad. Następnie możesz zdecydować się na trzy do pięciu miejsc docelowych. Na przykład, jeśli chcesz podróżować i zarabiać pieniądze jako freelancer, wtedy możesz wybrać miejsca docelowe z dużą prędkością Internetu, niskimi kosztami życia i tanimi lotami z lotniska domowego. Jeśli jesteś cyfrowym nomadem, który pracuje w branży technologicznej, możesz odwiedzić te miejsca za darmo w ramach programu podróży służbowych firmy. Upewnij się również, że miejsca, które wybierzesz, mają szybkie połączenie internetowe, niskie koszty utrzymania i dobry kurs wymiany z twojej rodzimej waluty.